Alanya Psikoteknik Raporunu Kimler Almalıdır?
Alanya Psikoteknik Raporunu Kimler Almalıdır?

Alanya Psikoteknik Raporunu Kimler Almalıdır?

 

TİCARİ ARAÇ KULLANANLAR PSİKOTEKNİK RAPORU ALIR

 

Ticari araç kullanmakta olan şoförler 5 yılda bir olmak üzere psikoteknik belgesi almak mecburiyetindedirler.

 

ADAY SÜRÜCÜLER (STAJYER)  

 

Trafikte meydana gelen kural ihlalleri sebebiyle sürücülüğü iptal edilen aday sürücüler psikoteknik belgesi almak durumundadırlar.

 

KIRMIZI IŞIK İHLALİ YAPAN SÜRÜCÜLER PSİKOTEKNİK RAPORU ALIR

 

Kırmızı ışık ihlali sebebiyle aynı yıl içerisinde 2 veya daha fazla kez belgesi alınmış olan bireyler geri alma süresi sonrasında psikoteknik belgesi almak mecburiyetindedir.

 

DRİFT VE SPİN YAPANLAR PSİKOTEKNİK RAPORU ALIR

 

Sürücü 1 yıl içerisinde 1. defa ihlal etme eyleminde bulunursa 2 ay sürücü belgesine el konulmaktadır. Bu sebepten dolayı kişi psikoteknik belgesi almak zorundadır.

 

ALKOLLÜ ARAÇ KULLANANLAR

 

Alkol kullanımı sebebiyle 3 ya da 3’den daha fazla kez ihlal edilirse 5 yıl sürücü belgelerine el konulduktan sonra psikoteknik belgesi almak zorundadırlar.

 

HIZ SINIRI YAPANLAR

 

Hız sınırı son 1 yıl içerisinde 5 kez ihlal edilirse 1 yıl sürücü belgesine el konulur. Bu sebeple bireyler psikoteknik belgesi almak mecburiyetinde kalır.

 

Bireyin son ihlal zamanından başlayarak geriye doğru 5 yıl içerisinde 2. kez ihlal edilme durumunda bireyin ehliyeti iptal edilir. Bireyin tekrardan ehliyetini alabilmesi için piskoteknik belgesi almak zorundadır.

 

100 CEZA PUANINI DOLDURANLAR

 

Kişi 1 sene içinde 2. Kez 100 ceza puanını tamamlamış ise; 4 ay sürücü belgesine el konulur, bunun anlamı bir daha ehliyet alabilmesi için piskoteknik değerlendirmesi, planlama psikoteknik belgesi almak zorundadır.

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014